Jak urządzić pokój dla dziecka?

Przygotowując pokój dla naszej pociechy, musimy się kierować nie tylko funkcjonalnością, ale także estetyką. Maluch powinien czuć się w tym pomieszczeniu w pełni komfortowo. Na co zwrócić uwagę podczas remontu i urządzania?

Pokój dla dziecka – ściany i podłoga

Wiele rodziców zastanawia się, czy w pokoiku dziecięcym wykorzystać tapetę, czy może po prostu pomalować ściany. Właściwie oba rozwiązania się sprawdzą. W przypadku tapety przyspieszamy tempo prac, a przy tym mamy naprawdę szeroki wybór wzorów. Również pomalowanie ścian nie wymaga większego wysiłku – trzeba jedynie pamiętać, żeby wykorzystać farby bez szkodliwych, toksycznych substancji. Najlepiej, żeby były również plamoodporne, co przyda się, kiedy dziecko nieco podrośnie.

Możemy też połączyć obie metody na wykończenie. Przykładowo ścianę przy łóżeczku można pokryć tapetą, zaś pozostałe pomalować na wybrany kolor.

Wybór materiału na podłogę także jest bardzo ważny. Dobrym pomysłem jest chociażby wykładzina dywanowa czy panele winylowe. Wygłuszają kroki, dlatego nie musimy się obawiać, że obudzimy dziecko, kiedy będziemy zaglądać do jego pokoju.

Deski czy tradycyjne panele mogą być pod tym względem problematyczne. Możemy je wykorzystać w momencie, kiedy nasza pociecha jest już nieco starsza. Mimo to warto wówczas stworzyć jakieś miejsce do zabawy. W końcu wiadomo, że dzieci najbardziej lubią bawić się na podłodze, więc najlepiej jeden z kącików wyłożyć dywanem i postawić tam kosze z zabawkami, by jednocześnie zadbać o utrzymanie porządku.

Jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego?

Dobranie mebli do pokoju jest w głównej mierze uzależnione od dostępnego metrażu. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, musimy zdecydować się na absolutne minimum. Oczywiście najważniejsze jest łóżeczko, którego rozmiar musi być dostosowany do wieku dziecka. W przypadku miejsca do spania dla niemowlaka, dobrze postawić na łóżko z wbudowanym przewijakiem.

Podstawą jest również szafa, taka by mogła pomieścić wszystkie ubrania. Kosze wiklinowe z kolei mogą posłużyć do przechowywania zabawek i innych osobistych drobiazgów. W chwili, gdy dziecko wejdzie w wiek szkolny, niezbędne jest wstawienie biurka z wygodnym krzesłem, żeby nasza pociecha zawsze miała przestrzeń do odrabiania lekcji.

Przy większym metrażu możemy pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, np. toaletka dla starszej dziewczynki albo wygodny, miękki fotel, przy którym możemy ustawić regał na książki.

W kwestii umeblowania podstawą jest bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej zrezygnować z modeli szklanych, dobrze też zainwestować w mocowania mebli do ściany, dzięki czemu unikniemy ich przewrócenia. Kiedy dziecko zacznie uczyć się chodzić, niezbędne będą zabezpieczenia na narożnikach czy też blokady na szuflady bądź gniazdka.

Oświetlenie w pokoju dziecka

Zamontowanie odpowiedniego oświetlenia w pokoju dziecięcym to podstawa. Poza główną lampą umieszczoną na suficie, można też przymocować niewielką lampkę przy łóżeczku, która będzie emitować łagodne, ciepłe światło.

Dodatkowo, kiedy przyjdzie już czas na biurko przeznaczone do nauki, koniecznie trzeba je wyposażyć w dobrą lampę, która pozwalałaby swobodnie odrabiać zadania domowe.