Kolory ścian w mieszkaniu – jakie wybrać?

To już nie te czasy, kiedy wszystkie ściany bez zastanowienia malowało się na biało. Obecnie wiadomo, że kolor pokoju ma nie tylko estetyczne znaczenie - warto więc pomyśleć, zanim zdecydujemy, jakimi barwami pomalujemy mieszkanie.

Oczywiście nie jest tak, że nie wybiera się już koloru białego - wręcz przeciwnie, ciągle jest bardzo popularny i występuje w najróżniejszych odcieniach. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością bardzo jasnego białego w pomieszczeniu - stwierdzono, że może to powodować bóle głowy lub po prostu oślepiać. Warto dodać, że barwa ta sprawia, iż przestrzeń pokoju zdaje się być powiększona.

Jeżeli chodzi o odcienie tego koloru - jest ich niezmiernie dużo i są ogólnie polecane. Biały można z powodzeniem łączyć chociażby z zielonym, niebieskim czy żółtym, w zależności od osobistej preferencji.

Co do sufitu - wbrew ogólnemu przekonaniu, wcale nie musi być biały. Pomalowanie go na dopasowany do ścian, jasny kolor, naprawdę może przyczynić się do tego, że wnętrze będzie bardziej atrakcyjne.

Dość często zastanawiamy się, kiedy warto pomalować pokój na intensywny kolor. Odpowiedź jest dość prosta i krótka - szczególnie opłaca się go używać przy zupełnie gładkich ścianach, gdyż w przeciwnym razie będzie bardzo dobrze widać wszelkie niedoskonałości chropowatej powierzchni.

Ciemne kolory w dzisiejszych czasach nie są specjalnie popularne, co nie oznacza, że wybranie ich musi być błędem. Pasują one szczególnie wtedy, gdy w pokoju znajduje się sporo ciemnych mebli. W takim przypadku barwa ścian daje optyczne wrażenie mniejszej odległość między nimi.

Gdy już wybierzemy kolor na jaki będą pomalowane ściany w naszym mieszkaniu warto również zastanowić się nad ozdobieniem, czy to naklejką czy za pomocą szablonu malarskiego, którejś ze ścian.

Podsumowując, sposobów i porad związanych z malowaniem jest stosunkowo dużo. Mimo wszystko jednak, wybór ten należy oprzeć przede wszystkim na naszym guście oraz wystroju pomieszczenia. Bo co z tego, że wnętrze naszego mieszkania będzie miało mnóstwo bardzo modnych barw, jeśli nie spodobają się nam lub też kolor ścian nie będzie pasował do reszty elementów pokoju?