Szablon malarski czy naklejki – który ze sposobów dekoracji wybrać?

Naklejki dekoracyjneDekoracje ścienne coraz chętniej wykorzystujemy tworząc niepowtarzalne aranżacje. Są nie tylko ozdobą, ale i ciekawym akcentem podkreślającym charakter wnętra. Obecnie najchętniej wykorzystuje się szablony malarskie i naklejki. Co wybrać?

Naklejki dekoracyjne są błyskawiczną metodą na dekorowanie i to nie tylko ścian. W sprzedaży można obecnie znaleźć naklejki o różnych wzorach, kolorach, fakturach. Zwykle wykonane są z elastycznej, samoprzylepnej folii PCV (winylowej lub welurowej), korka, juty. Przyklejanie ich na ścianę, meble, lustra czy inne struktury nie wymaga wprawy – wystarczą chęci i odrobina cierpliwości. Powierzchnia na jakiej klejone będą naklejki powinna być czysta i odtłuszczona. Podkreślić trzeba, że naklejać nie warto w pobliżu źródeł ciepła czy na świeżo malowanej ścianie. Przed klejeniem warto rozłożyć naklejkę na kilka godzin, po wyprostowaniu można przymierzyć, jak będzie wyglądała czy ewentualnie jak rozmieścić jej poszczególne elementy na danej powierzchni – wystarczy ciut wyobraźni, a można stworzyć coś niepowtarzalnego i wyjątkowego. Naklejki można kleić nie tylko w domu. Dostępne są i takie, które dzięki swoim właściwościom sprawdza się na zewnątrz – w ogrodzie, na placu zabaw. Naklejki można kleić również na szyby. Dzięki temu można rozweselić wnętrze, poczuć klimat ulubionego miejsca, „poczuć” zapach kwiatów, przywitać zaglądających do domu przez szybę gości (np. zwierzęta, kwiaty). Możliwości jest wiele. Zainteresowaniem cieszą się naklejki stwarzające wrażenie np. dziury w ścianach, wywołujące złudzenia. W pokojach dziecięcych warto nakleić naklejki fluorescencyjne, świecące nocą gwiazdy i księżyc, różnokolorowe są całkiem efektowne. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się naklejki lustrzane – efekt lustra powiększy wnętrze. Pomysłów na wykorzystanie naklejek jest mnóstwo. Chociażby mogą spełniać funkcje ramek na zdjęcia w galerii rodzinnej ozdobić szafki, zastąpić nudny zegar itd. Jak pozbyć się naklejek? Usuwanie ich jest równie proste, jak naklejanie. Wystarczy suszarka do włosów i chwila czasu. Podgrzana naklejka nie odchodzi z elementami ściany, farby. Odpowiednia technika pozwala zdjąć je z dowolnej powierzchni w szybki i łatwy sposób.

Szablony malarskie są równie często wybierane do uzyskania efektu wow. Przewagą ich nad naklejkami jest możliwość wielokrotnego użycia szablonu. Wykonywane są z twardszego tworzywa, dzięki czemu po wyczyszczeniu można spokojnie wykorzystać szablon w późniejszym czasie, w innym wnętrzu lub innych kombinacjach na ścianie. Spokojnie sprawdzą się na nieregularnych powierzchniach. Dzięki nim można tworzyć efekty 3D, czy dekoracje przestrzenne wykorzystując masę szpachlową. Szablony pozwalają na tworzenie wielokolorowych wzorów, w różnych kombinacjach (np. odbicie lustrzane). Niezbędna jest tu wyobraźnia i inwencja twórcza.

Co zatem wybrać? Nie można odpowiedzieć jednoznacznie. I naklejki, i szablony mają plusy, zatem wszystko zależy od upodobań. Dzięki szablonom można swobodnie dobierać kolory, dopasować je do wnętrza. Z malowaniem nie ma też większych problemów. W obu przypadkach niezbędna jest precyzja i cierpliwość – im dokładniej nakleimy czy zamalujemy wzór, tym efekt będzie lepszy. Czasami problem pojawia się ze ściąganiem naklejek – powstałe uszkodzenia ściany będą wymagały naprawy.

Bez względu na to, co wybierzemy efekt będzie wyjątkowy – dekoracyjne naklejki czy wzory z szablonu można stosować w każdym wnętrzu i niemal na każdej powierzchni. Co więcej, małe szablony można wykonać samodzielnie – wystarczy chwila czasu i niewielkie umiejętności. Satysfakcja będzie wówczas jeszcze większa.