Jak wybrać i przykleić naklejkę na ścianę

Naklejka dekoracyjnaObecnie popularne stało się malowanie ścian w stonowanych kolorach i dekorowanie ich przy użyciu drobnych elementów. Na rynku pojawiło się bardzo dużo propozycji do samodzielnego udekorowania ścian.
Świetnym rozwiązaniem są naklejki dekoracyjne. Naklejane są one na ścianę, lub inną powierzchnię płaską. Dzięki temu unika się brudzenia, jak w przypadku malowania wzorów farbą. Jest to prosty i szybki sposób nadania wnętrzu wyjątkowego klimatu.

Rodzaje naklejek

Naklejki mogą różnić się przede wszystkim folią samoprzylepną. Dostępne są w dwóch rodzajach: folii welurowych bądź PCV (winylowych). Różnią się przede wszystkim tym, że folia welurowa jest zdecydowanie grubsza. Pomimo, że obie łatwo aplikuje się na ścianę, welur może okazać się lepszym rozwiązaniem dla osób, które robią to po raz pierwszy. Decydując się na któryś rodzaj warto również zwrócić uwagę czy naklejka powinna odbijać światło. Jeżeli tak, to lepszym rozwiązaniem będzie naklejka z folią PCV ponieważ naklejki welurowe bardziej je pochłaniają.
Oba rodzaje dostępne są w szerokiej gamie kolorystyki, różnych wzorach i wielkościach. Możliwe jest także zamówienie własnego wzoru, zależnie od potrzeb. Część sklepów daje nam też możliwość zamówienia naklejki wielokolorowej.

Jak wybrać naklejkę?

Zanim zdecydujemy się na konkretny kolor czy motyw warto na początku wybrać miejsce, gdzie zostanie umieszczona. Wybrany przez nas motyw powinien pasować zarówno do przeznaczenia pomieszczenia, jak i jego aranżacji. Kolorystyka również nie powinna za bardzo się wyróżniać. Zbyt ostre różnice kolorów po dłuższym czasie mogą przeszkadzać. Dotyczy to także wybrania zbyt przybliżonej kolorystyki. Istotna jest także wielkość, powinna być proporcjonalna do wielkości ściany.

Jak naklejać?

Mając już wybrany rodzaj naklejki, kolor oraz motyw można zająć się umieszczaniem jej na ścianie. Osoby, które nie chcą tego robić samodzielnie mogą skorzystać z pomocy fachowca. Warto jednak spróbować samemu, tak by w przyszłości nie było problemu ze zmianą aranżacji.
Od czego zacząć?
Na początku bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni pod naklejkę. Ściana powinna być czysta i płaska. W przeciwnym razie naklejka może się źle przykleić, a w rezultacie nawet zniszczyć. Nie zaleca się naklejanie również na ściany, które w przeciągu 14 dni były malowane. Warto zaczekać dłuższy czas, by mieć pewność, że nie uszkodzimy farby.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie naklejki. Powinno się ją wyprostować i wyrównać przy okazji sprawdzając czy nie ma bąbli na pokrywającej ją folii, a jeżeli są to je usunąć.
Następnie należy delikatnie odkleić papier zabezpieczający klej, tak by cały motyw pozostał na folii transportowej. Po zdjęciu równo przyłożyć ją do ściany. W przypadku naklejek o dużych rozmiarach warto poprosić jedną lub kilka osób do pomocy. Aby mieć pewność, że klej odpowiednio przyczepi się do ściany warto po naklejeniu na ścianę przejechać po powierzchni naklejki np. ściereczką i wszystko docisnąć. Ostatnim elementem jest zdjęcie folii transportowej, która do tej pory chroniła naklejkę i trzymała wszystkie elementy na swoim miejscu.